16 Temmuz 2011 Cumartesi

Paslanmaz Çelik Kaliteleri Hakkında Genel Bilgiler

303 Kalite Paslanmaz Çelik: 303 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin otomatı olarak adlandırılır. İçerdiği sülfür sayesinde malzemenin işlenebilirliği yüksek seviyededir. Öte yandan sülfür malzemenin korozyona dayanımını düşürür. Dolayısıyla 303 kalite paslanmaz çeliğin korozyona dayanımı 304 kalite paslanmaz çeliğe göre daha düşüktür.

304 Kalite Paslanmaz Çelik: 304 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin temel çeşitlerinden biri ve en yaygın kullanılanıdır. Kimyasal bileşimi, mekanik özelliği, kaynak yapılabilirliği ve korozyon-oksidayson direnci fiyatına oranla çok iyidir. Düşük sıcaklıklardaki özellikleri ve işleme sertleştirmesine verdiği tepki mükemmeldir.

304L Kalite Paslanmaz Çelik: 304L kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin daha az karbon içeren versiyonudur. Öte yandan 304L kalite paslanmaz çelikler, 304 kalite paslanmaz çeliklere göre daha fazla nikel içermektedir. Bu kalitedeki paslanmaz çeliklerin şlenebilirliği 304 kalite paslanmaz çeliklere göre daha zor, mekanik özellikleri de 304 kalite paslanmaz çeliklere göre daha düşüktür.

316 Kalite Paslanmaz Çelik: 316 kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin içerisine molibden ve daha fazla nikel eklenerek elde edilen bir çelik kalitesidir. Bu içerik sayesinde 316 kalite malzemelerin korozyona dayanımı sert koşullu ortamlarda (deniz suyu, asidik sıvılar vs.) dahi çok iyidir. Ayrıca 316 kalite malzemelerin kopma dayanımı (ultimate strength), 304 kalite malzemelere oranla daha yüksektir.

316L Kalite Paslanmaz Çelik: 316L kalite paslanmaz çelik, 316 kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlusudur. Dolayısıyla 316L kalite paslanmaz çelikte, kalın kesitlerde de kaynak sonrası tavlama gerekmez. Parçalar kaynakla birleştiriğinde ısınmadan ötürü korozyon riskiyle karşı karşıya kalındığı için, bu tür durumlarda daha az karbon içerikli olan 316L kalite paslanmaz çelik malzeme kullanılması uygundur.

316 Ti Kalite Paslanmaz Çelik: 316 Ti kalite paslanmaz çelik, 316 kalite paslanmaz çeliğin içerisine titanyum (Ti) eklenmişbir çelik kalitesidir . Eğer malzeme 550 - 800° C arası yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalacaksa, 316 Ti kalite paslanmaz çelik kullanılmalıdır. 316 Ti kalite paslanmaz çelik %0.5 civarında titanyum içermektedir.

420 Kalite Paslanmaz Çelik: 420 kalite paslanmaz çeliğin öne çıkan özelliği gerilime dayanımının yüksek olmasıdır. Normal şartlar altında bu malzeme iyi bir korozyon direncine sahiptir ve tavlanmış haliyle işenebilirliği iyidir.

431 Kalite Paslanmaz Çelik: 431 kalite paslanmaz çelik hem krom hem de nikel içeren bir paslanmaz çelik türüdür. Isıl işlemle birlikte kopmaya karşı direnci çok yüksek hale getirilebilen bir çelik kalitesidir. Isıyı iyi iletir ve polisaj için uygun bir malzemedir. Sıcak ortamda bile iyi bir yüzey yapısına sahiptir.

430 Kalite Paslanmaz Çelik: 430 kalite paslanmaz çelik "ferretik" sınıfına giren düşük karbonlu ve krom içerikli bir paslanmaz çelik kalitesidir. Bu kalitedeki paslanmaz çeliklerin kaynak yapılabilirliği sınırlıdır. 430 kalite paslanmaz çelikler nikel ve molybden içermediklerinden dolayı 300 serisi paslanmaz çeliklerden daha ucuzlardır. Bu kalite paslanmaz çelikler kullanıldığı yerlerde iyi bir yüzey görünümü sağlarlar. Ayrıca, 430 kalite paslanmaz çelikler nikel içermedikleri için mıknatıslanma yapabilirler.

430F Kalite Paslanmaz Çelik: 430F kalite paslanmaz çelik sülfür içermektedir. Bu sayede 430F kalite paslanmaz çeliğin işlenebilirliği 430 kalite paslanmaz çeliğe oranla daha iyidir. Ancak sülfür az da olsa malzemenin korozyon resistansını düşürür.

Dubleks Kalite Paslanmaz Çelik: Dubleks paslanmaz çelik (1.4462), aşırı derecede korozyona karşı dayanıklı bir malzeme türüdür. Dubleks kalite paslanmaz çeliklerin 304 ve 316 kalite paslanmaz çeliklere oranla paslanmaya karşı direnci daha yüksektir. Bu kalitedeki malzemeler hem "östenitik" hem de "ferretik" paslanmaz çelik özellikleri gösterdikleri için dubleks olarak adlandırılırlar. Dubleks paslanmaz çelikler ferretik paslanmaz çeliklere göre daha sert oldukları gibi, östenitik malzemelere göre de kopmaya karşı iki kat daha dirençlidirler.

Paslanmaz çelik kaliteleri hakkında detaylı bilgi ve sertifikalar (analiz raporları) için web sitemize bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder